4.9
SUPERB!
 • User Friendly
  4.8
 • Support
  4.9
 • Features
  4.8
 • Reliability
  4.9
 • Pricing
  4.9
Write Review
Visit HyperHost

HyperHost Review - Expert and User Insights by Paid Customers

A few words from HyperHost

The HyperHost company provides high-quality hosting services, with 24/7 tech support in ticket and live chat
We work 9+ years in a hosting industry and try to do our best.
We have shared hosting, unlimited hosting, VPS/VDS, reseller services, dedicated servers plans and domain registration. Our plans match the need of beginners and advanced users. The price is really low co...Read Morest.
Our servers support PHP 5.X-7.X and different databases like MySQL, MariaDB and etc.
HyperHost offers domain check and registration services in a few clicks. We offer a wide range of domains. And we offer a domain registration on a few years,
If you are interested in high-security level, we can offer you SSL-certificate and DDoS-protection. Also, we have a CDN service that makes you project easily accessible for users from all over the world. We have an affiliate program for all our clients, on shared, unlimited hosting, VPS/VDS and reselling.
Less
HyperHost HomePage Screenshot
Free domain
Money Back: 30 Days

Pricing Range

Shared Hosting $1.45 - $20.82
VPS $4.17 - $89.55
Dedicated Server $25.40 - $289.15
Website Builder $1.00 - $5.00
CDN $1.00
Resellers $7.00 - $25.00
SSL $0.00 - $139.77

Availability

99.9% Uptime

Data Centers

HyperHost Awards

We took the time to personally and anonymously check each and every company's customer service.
The "Badge of excellence" was awarded to hosting companies that complied with HostAdvice's high standards of customer service, implying that the service proved to be prompt, efficient, insightful and most of all, helpful. This award is given to hosting companies that have successfully passed our 99.9% uptime test
менеджер Світлана

Pinned Review

менеджер Світлана,
4.2
Дуже хороше враження від служби підтримки. І підкажуть, і допоможуть.
Особливо це важливо, коли ще не зовсім розумієш, який саме хостинг потрібен і вагаєшся з вибором.
Дякую!
Юрій Гончаренко

Найгірший хостинг, з яким мав справу. Здивований що може бути таке шахрайство.

1.8
Шахраї! Змушують докуповувати потужності VPS, вигадуючи неіснуючі проблеми з сайтами щоб видурити кошти.
А потім відмовляються кошти повертати!
Для тих, хто не має знань на рівні просунутого системного адміністратора, за жодних ...Read Moreумов користуватися не можна - обдурять, і коли цейтнот часу, почнеш купувати зайві послуги.
Я через з них десь 400 доларів зайвих витратив. А коли переніс на інший хостинг, виявилося, що мої сайти робочі. Скасував всі додаткові послуги, але 70 доларів залишку повернути відмовилися.
Less
HyperHost
HyperHost,
Вітаємо.
Ви почали працювати з нами з квітня 2019 - тоді було розміщено 1 інформаційний сайт на виділеному фізичному сервері. Згодом 07/03/2022, з метою оптимізації інфраструктури, Ви перенесли його на дешевший віртуальний серве...Read Moreр, та додали ще 2 ідентичних сайти на той самий сервер.
VPS-Ультра - потужний сервер, проте йому дійсно важко справлятись з навантаженням 3-х інформаційних сайтів. Яке навантаження генерували дані сайти? При нормі loading average х1,5 на 1 ядро процесору, ваш сервер вантажив систему х7
6 місяців, десятки тікетів і годин роботи наших спеціалістів були витрачені на лікування зламу системи, регулярну зачистку логів, оптимізацю MySQL.
Як приклад ми наводили широкий світовий досвід аналогічної проблеми http://surl.li/dfdjt
Рішенням могло б бути повернення на виділений фізичний сервер, або виділення окремого віртуального сервера під кожен проєкт. Обидва варіанти були відкинуті. На жаль тимчасове розширення параметрів віртуального серверу, вирішувало питання тимчасово.
Тож чому ваш сайт почав працювати в іншого провайдера? На жаль це тимчасова ситуація, як тільки ви знесли 1 проєкт і залишилось 2 - серверу стало "легше" опрацьовувати запити. Якщо ви знову зберете усі сайти на одному сторонньому віртуальному сервері, ситуація повториться.
Нам шкода, коли корисний і перспективний проєкт не знаходить можливості розвиватись, через технологічну недосконалість(обмеження CMS) та ми готові надавати підтримку, як робили це попередні 3 роки.
Less
Іванов Сергій
Іванов Сергій from Ukraine,

Зручно і зрозуміло

5.0
Користуюсь два роки, зручно , швидко . Рекомендую сервіс. Техпідтримка завжди відповідає, ціни привабливі, не дивлячись на тяжкий час в нашій країні. Так тримати!!
Роман Виктюк
Роман Виктюк from Ukraine,

Дуже вдячний за 24/7 підтримку. Багато питань помагають вирішувати

5.0
Дуже вдячний за 24/7 підтримку. Багато питань помагають вирішувати
Це мій перший досвід з VPS та ubuntu. Адміни протягом години відповідають.
Успіхів вам
Ярослав Сайт
Ярослав Сайт from Ukraine,

Дуже погана техпідтримка

2.8
VPS
Дуже погана техпідтримка, опрацювання запитів з високим пріорітетом займає від 30 хвилин і більше.
При закінченні купленого дискового простору переводять сайт на 503 помилку, що приводить його в непрацездатний стан.
Андрій Мариняк
Андрій Мариняк from Ukraine,

Хостинг має проблеми з конструктором сайтів-віруси

1.4
На даному хостингу "дирявий" конструктор, який неодноразово заражав інші сайти. Через постійні додаткові витрати на чищення вірусів. Програміст вказав конкретні причини зараження через конструктор. Підтримка не розібравшись в сит...Read Moreуації звинувачує клієнта...) Через це будемо їхати до більш адекватних хостерів. Хостинг НЕ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ.Less
HyperHost
HyperHost,
Андрій, нам щиро шкода, що у Вас залишився негативний досвід від співпраці з нами. Ще більше нам шкода, що чотири роки співпраці, понад двадцять вирішених тікетів, і ще більшу кількість звернень в онлайн-чат, Ви характеризуєте так...Read Moreим низьким рівнем оцінки. Проте пропонуємо зупинитись на основних моментах Вашого послання і почнемо з базису:
1. Варто зазначити, що ми — хостинговий провайдер, співпрацюючи з Вами протягом 46 місяців ми надавали Вам у повному обсязі ті послуги, які були замовлені. Щобільше, ми завжди намагались допомогти Вам навіть у тих запитах, які не стосуються нас як хостингової компанії. До прикладу, роботи з Google Ads, до якої ми не маємо жодного відношення. Проте бажання залишити клієнта задоволеним у випадку з Вами переважало і ми йшли назустріч. Вашу "вдячність" на нашу допомогу Ви неодноразово демонстрували у своїй "діловій" манері спілкування з нашою підтримкою. З етичних міркувань та з поваги до Вас, публікувати їх ми не будемо.
2. Стосовно конструктора сайтів. Ваша послуга, якою Ви користувались у нас протягом чотирьох років — хостинг, тобто послуга з розміщення файлів сайту на наших серверах. Конструктор сайтів — один з безлічі інструментів, який може використовуватись на хостингу. Більше того, цей інструмент є платним. Ми ж, у свою чергу, його пропонуємо Вам безкоштовно, як додаток до хостингу. Ваш вибір: прийняти його у використання, або ж користуватись будь-яким аналогом для розробки сайту. Не подобається конструктор сайтів? Не проблема, хостинг підтримує всі популярні та непопулярні CMS. Ми завжди раді допомогти з встановленням будь-якої CMS, щоб Ви отримували максимальне задоволення від процесу створення сайту та роботи з ним. Тим паче, що автоматизоване встановлення більшості систем керування контентом доступно прямо з хостингової панелі і почати роботи чи не легше, ніж з конструктором сайтів.
3. Зараження сайтів та антивірусний захист на хостингу. Варто зазначити, що ми піклуємось про те, щоб Ваші сайти не страждали від шкідливого коду, адже це прямо впливає на експіріенс відвідувачів Вашого сайту, тому регулярно виконуємо перевірки самостійно, а також у панелі доступний антивірусний захисник - Imunify. Під час декількох з таких перевірок нами й були зафіксовані підозрілі скрипти, які працювало то на одному з сайтів, то на всіх одночасно. Наша компетенція у цьому випадку — забезпечити Вашу усвідомленість стосовно цих скриптів та надати звіти, щоб користувачі Вашого сайту могли отримати тільки найкращі враження від його роботи. З Вашого ж боку ми зафіксували ігнорування, після чого звинувачення та лайки на адресу нашого саппорту та компанії загалом.
Чому унеможливлюється зараження через конструктор? Зі слів Вашого програміста, справа у "переборі символів". Проте, як можна засвідчити з відгуків наших клієнтів на HostAdvice — подібна ситуація за весь час нашої роботи була зафіксована тільки у Вас. Мало того, була ситуація, коли всі Ваші сайти зазнали зараження, хоча конструктор кожного з сайтів ізольований, тобто підібрати комбінацію потрібно було для кожного з сайтів. Після чого, через деякий час після очищення шкідливого коду, відбулось зараження тих же сайтів. І це у ситуації, коли інших постраждалих за весь час не зафіксовано у нас в системі взагалі.
У будь-якому випадку, не зважаючи на те, хто правий, а хто ні, нам дійсно шкода, що така неприємна ситуація мала місце саме у випадку нашої з Вами співпраці. Бажаємо Вам всього найкращого та розвитку Вашим сайтам!
Less
менеджер Світлана
менеджер Світлана from Ukraine,

Хороша підтримка новачків

4.2
Дуже хороше враження від служби підтримки. І підкажуть, і допоможуть.
Особливо це важливо, коли ще не зовсім розумієш, який саме хостинг потрібен і вагаєшся з вибором.
Дякую!
Khal Gharib
Khal Gharib from United States,

Hyperhost is the best Hosting company there is

5.0
Hyperhost is the best Hosting company there is
Кузнецова Тамара Александровна
Кузнецова Тамара Александровна,
Хорошего дня! У тебя получилсь! Боль-долой!

Expert Review

Michael Levanduski
Michael Levanduski
Hosting Expert

Expert Overview

Hosting Company Focused on Quality

HyperHost has been in business since 2008 offering good quality hosting to customers around the world.  They are based in Kharkiv, Ukraine and also have hosting servers in Germany and the Netherlands.  They boast a 99.87% uptime record from independent third party sources and are constantly working to improve the hosting they provide.

They have options for shared hosting, VPS hosting and dedicated servers so you can find exactly what you want.  In addition to their hosting services they also offer domain name registration to help ensure you can have all your website related services in one place.

8.7

SUPERB!

Rated by Michael Levanduski

 • User Friendly
  8.5

 • Support
  8.5

 • Features
  8

 • Reliability
  9.5

 • Pricing
  9

Uptime & Reliability

Proven Reliable Hosting

The hosting with this company is very stable. They have an independently confirmed 99.87% uptime, which is quite impressive.  Users on this hosting provider haven’t complained about down time either, which is a good sign. The company uses a modern data center that has redundant network and power sources, which further helps to ensure there are no unexpected outages.

Features

Nice Features with Extras

They have a lot of nice features to choose from at all the different hosting levels.  Whatever it is you need, they will have it for you (with the possible exception of the very high end servers).  Most people will find that their hosting packages are fair for the prices.  Everything you need is going to be included in your general hosting package, and then they offer you extras at monthly prices.  For example, you can add a CDN and DDoS protection for $10 extra per month.  Some of these extras are a good deal and others seem to be over priced so make sure you are careful about what you choose to get.

The shared hosting starts at 500 megs and goes up to 10 gigs.  These are all on solid state drives though, so that is very nice.  Anyone looking to run any type of entry level personal or small business site will get what they need from these packages. Move up to the VPS solutions and you still get solid state drives, but you’ll start at 10 gigs of disk space and go up to 150.  The RAM starts at 1 gig and goes up to 10, which is quite nice, especially given the reasonable prices.

Support

Easy to Reach Tech Support

The technical support with this company is easy to work with and they can fix issues quite quickly.  They primarily help you with hardware problems, which are rare. but they can also make sure your site is configured correctly for things like name servers and other items.

Pricing

Very Competitive Pricing

The pricing for all their hosting packages is quite generous.  Shared hosting starts at just $1 per month, even if you pay monthly.  VPS solutions start at only $2.92 per month.  The highest end VPS solution is only $34.76, which isn’t bad at all given that you’re getting very nice features.  Where the prices can get questionable is when you start adding on additional features. 1 gig of extra disk space, for example is $2 per month.  Same for dedicated IP addresses.  A positive SSL certificate is $17.50 per year.  Some hosting companies include these types of things in their normal hosting packages, so keep that in mind when ordering.

User Friendly

Everything is Pretty Straight Forward

This company provides you with a good hosting experience that is easy to use.  Whether you are a seasoned user in the web hosting industry or just starting out, you won’t likely have any issues.  They offer good technical support and they can also help you to choose the right hosting features based on what type of hosting you’re using.

Summary

Overall Excellent Hosting

This is a good hosting company with a great reputation for quality service.  Whether you’re looking to start a personal blog or a company website, they can help you every step of the way.  They also provide you with a free domain name with most hosting packages.

Pros:

 • Low Package Prices
 • Very Reliable

Cons:

 • Add on features can get costly
 • No very high end servers

HyperHost Prices, Plans & Features - 2022

Shared Hosting Plans

Plan Name Space Bandwidth Panel Number of Sites Price Score
Mini 1 GB Unlimited cPanel 1 $1.45 9.0 Details
Basic 3 GB Unlimited cPanel 3 $2.75 9.9 Details
Comfort 7 GB Unlimited cPanel 10 $3.96 9.9 Details
Pro 15 GB Unlimited cPanel 20 $7.24 9.1 Details
Mini 1 GB Unlimited ISP Manager 1 $1.45 9.9 Details
Basic 10 GB Unlimited ISP Manager 3 $2.75 10 Details
Comfort 3 GB Unlimited ISP Manager 10 $5.21 10 Details
Pro 15 GB Unlimited ISP Manager 20 $7.24 10 Details
UNLIM-30 30 GB Unlimited cPanel Unlimited $13.17 9.9 Details
UNLIM-50 50 GB Unlimited cPanel Unlimited $16.45 9.7 Details
UNLIM-100 100 GB Unlimited cPanel Unlimited $20.82 9.1 Details
UNLIM-30 30 GB Unlimited ISP Manager Unlimited $13.17 9.7 Details
UNLIM-50 50 GB Unlimited ISP Manager Unlimited $16.45 10 Details
UNLIM-100 100 GB Unlimited ISP Manager Unlimited $20.82 10 Details

VPS Hosting Plans

Plan Name Space CPU RAM OS Price Score
VPS-Mini 5 GB 1 x 1.80GHz 1 GB $4.17 9.8 Details
VPS-Affordable 15 GB 3 x 2.00GHz 1 GB $6.24 10 Details
VPS-Start 30 GB 2 x 2.00GHz 2 GB $12.27 9.4 Details
VPS-Mega-Host 50 GB 3 x 2.50GHz 4 GB $22.23 9.9 Details
VPS-Ultra 80 GB 3 x 2.50GHz 6 GB $36.59 7.9 Details
VPS-Ultra+ 150 GB 4 x 3.00GHz 10 GB $62.69 9.6 Details
VDS Mini 10 GB 1 x 1.80GHz 1 GB $8.13 9.7 Details
VDS Affordable 20 GB 2 x 2.00GHz 1 GB $11.45 9.9 Details
VDS Start 35 GB 2 x 2.00GHz 2 GB $21.02 9.8 Details
VDS Mega-Host 50 GB 3 x 2.50GHz 4 GB $35.16 9.2 Details
VDS Ultra 80 GB 3 x 2.50GHz 6 GB $53.78 10 Details
VDS Ultra+ 150 GB 4 x 3.00GHz 10 GB $89.55 10 Details

Dedicated Server Plans

Plan Name Space CPU RAM OS Price Score
H1_us1 3.91 TB 2 x 1.61GHz 31.99 GB $190.29 9.7 Details
H2_us1 1000 GB 6 x 1.61GHz 62.93 GB $199.00 9.7 Details
H3_us1 1.99 TB 6 x 1.61GHz 16 GB $235.00 9.7 Details
H4_us1 500 GB 4 x 5.00GHz 32 GB $190.29 9.7 Details
H2_bg1 1000 GB 4 x 4.00GHz 8 GB $81.91 10 Details
H3_bg1 1000 GB 4 cores 16 GB $143.85 9.7 Details
H4_bg1 1.95 TB 4 cores 32 GB $174.81 9.7 Details
H1_nl1 1000 GB 2 cores 8 GB $92.60 9.7 Details
H2_nl1 1000 GB 4 cores 8 GB $128.36 9.7 Details
H3_nl1 1.95 TB 2 cores 16 GB $143.85 10 Details
H4_nl1 3.91 TB 2 cores 32 GB $190.29 9.7 Details
H7_ru2 1.95 TB 4 x 3.30GHz 8 GB $115.81 9.7 Details
H8_ru2 1.95 TB 4 x 3.30GHz 16 GB $148.23 9.7 Details
H1_ru2 1.17 TB 8 x 2.40GHz 16 GB $177.00 9.7 Details
H3_ru2 560 GB 8 x 2.40GHz 32 GB $289.15 9.7 Details
H1_ua1 500 GB 2 cores 4 GB $66.43 9.7 Details
H5_ua4 250 GB - 1 GB $25.40 10 Details
H10_ua4 250 GB - 32 GB $243.13 9.7 Details
H8_ua4 1.95 TB - 8 GB $93.14 9.7 Details

Website Builder Plans

Plan Name Space Bandwidth Features Price Score
Mini SiteBuilder 1 GB $1.00 7.6 Details
Basic SiteBuilder 3 GB $1.90 9.4 Details
Site for business 10 GB $3.60 9.7 Details
Pro SiteBuilder 20 GB $5.00 8.3 Details

CDN Plans

Plan Name Bandwidth Features Number of Sites Price Score
CDN Unlimited
• CDN network is made up of 34 data centers around the world;
• Increased download site speed (x2);
• Caching content on DNS level;
• Our servers are in range of the CloudFlare;
• Traffic saving is about 60%.
1 $1.00 9.7 Details

Resellers Plans

Plan Name Space Bandwidth Panel Price Score
Start 10 GB Unlimited cPanel $7.00 9.7 Details
Optimal 20 GB Unlimited cPanel $10.00 9.8 Details
Maximum 50 GB Unlimited cPanel $25.00 9.9 Details

SSL Plans

Plan Name Features Warranty Price Score
Free Lets Encrypt SSL
Available on all shared and unlimited hosting plans, reselling
$0.00 $0.00 9.7 Details
COMODO POSITIVE SSL
Browser compatibility - 99.3%
128-bit protection
Subdomains protection - NO
For entry level Internet projects.
$10,000.00 $8.19 10 Details
RAPIDSSL STANDARD
Browser compatibility - 99.3%
128 or 256 - bit protection
Subdomains protection - NO
One of the most popular certificates for online stores.
$10,000.00 $14.10 9.7 Details
Comodo Essential SSL
Verification - domain,
Validation-DV
Free SSL reissue - yes
Greenbar - no
Assurance -
basic
Subdomain protection (Wildcard) - no
$10,000.00 $14.18 10 Details
Comodo SSL Certificate
Verification - domain,
Validation-DV
Free SSL reissue - yes
Greenbar - no
Assurance -
basic
Subdomain protection (Wildcard) - no
$250,000.00 $48.00 9.8 Details
Comodo InstantSSL Pro
Verification - organization,
Validation-OV
Free SSL reissue - yes
Greenbar - no
Assurance -
basic
Subdomain protection (Wildcard) - no
$100,000.00 $80.17 9.7 Details
Comodo EV SSL Certificate
Verification - extended,
Validation-EV
Free SSL reissue - yes
Greenbar - yes
Subdomain protection (Wildcard) - no
$175,000.00 $139.77 9.7 Details

Check Similar Hosting Companies:

 • 10
  FastComet
  Money Back 45 Days
  Expert Review
  4.8
  FastComet Reviews 1427 reviews
  Starting Price
  $0.00 / mo
  16 Hosting Plans
  11 Data Centers
  cpanel
  Manage Unlimited Domain Names with cPanel
  check
  Fast SSD Storage for CMS Website Speeds
  globe
  Powered By 11 Enterprise-Class Datacenters
  Visit Site
 • 11
  Kamatera
  Money Back Free Trial
  Expert Review
  4.8
  Kamatera Reviews 139 reviews
  Starting Price
  $0.00 / mo
  23 Hosting Plans
  12 Data Centers
  globe
  Purpose-Built, High-End VPS Data Centers Across 4 Continents
  vps
  Fastest Cloud VPS With Guaranteed Dedicated Resources
  check
  Scalability And Ease Of Use
  Visit Site
 • 10
  ChemiCloud
  Money Back 45 Days
  Free domain
  5.0
  ChemiCloud Reviews 537 reviews
  Starting Price
  $2.98 / mo
  12 Hosting Plans
  11 Data Centers
  check
  24/7 Award-Winning Support
  money-bill-alt
  Worry-Free - 45 Days Money Back
  database
  Simple Website Builder With Drag And Drop, Responsive Design, And Over 350 Templates
  Visit Site
 • 12
  ARZHost
  Money Back 10 Days
  Free domain
  5.0
  ARZHost Reviews 294 reviews
  Starting Price
  $0.99 / mo
  20 Hosting Plans
  13 Data Centers
  vps
  Independently-Owned Company Committed To Offering Secure, Fast, and Reliable VPS Solutions
  cpanel
  CMS Optimization, Over 400 Open-Source Scripts, Free SSL Certificates, Weekly Website Backups, Free Website Migration, SEO Tools, and Unlimited Databases
  check
  24/7 Support Desk Via Telephone, Email, Support Ticket, and Live Chat
  Visit Site

Web Hosting in Compare:

Select at least 1 more company to compare
Cancel Compare