וורדפרס מול ג'ומלה מול דרופל – מה עדיף?

איזו מערכת בניית אתרים מתאימה למתחילים?

banner

רוצים לבנות אתר אבל מתבלבלים מההיצע? בדקתם מספר אפשרויות אבל כל איש מקצוע ממליץ על המערכת שאותה הוא מכיר… איך אפשר להחליט ככה?!

בואו נעשה קצת סדר ונתחיל מהמשותף.

  • כל המערכות האלה נקראות CMS, שמשמעו מערכת לניהול תוכן (Content Management Systems).
  • לרוב אלו מערכות חינמיות בקוד פתוח, המגיעות עם פונקציות רבות.
  • כולן נכתבו בשפת הקוד PHP.
  • כולן תומכות ב MySQL, במיוחד וורדפרס כשג’ומלה ודרופל תומכות במסדי נתונים נוספים.
  • כולן משתמשות בתבנית למראה הויזואלי בפרונט ותוספים להרחבת הפונקציונאליות של האתר.

מכיוון ששלושת המערכות בנויות על קוד פתוח הן מקבלות חיזוק מאוד גדול מקהילת מפתחים חמה ותומכת. בקהילות המפתחים ניתן למצוא עזרה רבה (כמעט בחינם) ותמיד יהיו מפתחים מהרמה הגבוהה ביותר שידאגו שהמערכות יישארו עדכניות ומתקדמות.

למרות שעל פניו המערכות מאוד דומות יש ביניהן שוני גדול.

קלות לשימוש וידידותי למתחילים

וורדפרס – לוורדפרס יש מערכת התקנה קלה ומהירה. רוב השרתים תומכים בוורדפרס ובנוסף מציעים “התקנה בלחיצה אחת”. זה מאפשר למערכת להיות מאוד נגישה וקלה למתחילים. כך שכל מי שרוצה בלוג יכול תוך חמש דקות להתחיל לכתוב תוכן לבלוג שלו.

חווית המשתמש של העלאת התוכן בוורדפרס, כמו טקסטים ותמונות, נעימה יותר מג’ומלה או דרופל.

לאחר ההתקנה הראשונה מסך לוח הבקרה של וורדפרס מאוד נקי. כך שניתן להתמצא ובעצם להתחיל ליצור פוסטים, עמודים או לערוך את מראה האתר.

ג’ומלה – התקנת המערכת איננה קלה כמו בוורדפרס אך בהחלט ישנם שלבים דומים. בנוסף הרבה שרתים  מאפשרים “התקנה בלחיצה אחת” גם לגו’מלה.

לאחר ההתקנה המשתמש מגיע ללוח הבקרה שאינו נקי וברור כמו בוורדפרס. פשוט יש יותר מידי תפריטים לבחירה. מתכנתים שעובדים עם ג’ומלה יגידו שזה בגלל שג’ומלה היא מערכת טובה ומתקדמת יותר מוורדפרס. לדעתנו זה פשוט מרתיע משתמשים חדשים.

דרופל – התקנת דרופל מאוד זהה לוורדפרס וג’ומלה. בהתקנה, דרופל מציעה חבילות התקנה בשם הפצות. באמצעות ההפצות האלה ניתן לתת תצורה והגדרות לאתר לפי הייעוד שלו.

משתמשים מתחילים קצת יתקשו למצוא איך לשנות כל מיני דברים באתר. מצד שני העלאת התוכן בדרופל קלה יחסית.

מנצח הקטגוריה: וורדפרס

תבניות ותוספות

וורדפרס – וורדפרס מאפשרת למשתמשים לשנות את המראה העיצובי של האתר. בזמן ההתקנה של וורדפרס תקבלו גם מספר תבניות דיפולטיביות המתאימות למספר סוגי אתרים. בכל רגע ניתן ללחוץ על “התקנת תבנית חדשה” ולהתקין תבנית ממאגר התבניות החינמי של וורדפרס. ניתן למצוא יותר מארבעת אלפים תבניות חינמיות ברשת.

בנוסף ישנן עוד אלפי תבניות פרימיום בתשלום.

הכח הגדול של וורדפרס מתבטא בתוספים שלה. ישנם היום במאגר החינמי של וורדפרס מעל 47,000 תוספים עם קרוב למיליארד וחצי התקנות פעילות (1,443,890,566). שוב, כמו תבניות, ניתן לרכוש תוספים בתשלום אשר לרוב מציעים פונקציונאליות מגוונת יותר. מחירי התוספים נעים בין 10$ ל 200$ כך שמומלץ לבדוק היטב את האותיות הקטנות. בנוסף עם רכישת התוסף לרוב, תקבלו גם תמיכה ברמה גבוהה.

ג’ומלה – כמו וורדפרס, גם ג’ומלה מגיעה עם תבניות ותוספים. לגו’מלה יש מעל אלפיים תבניות ושבעת אלפים תוספים חינמיים. ישנם תוספים נפלאים להתקנה, החל מחנות און ליין ועד ניהול מיילים.

בדיפולט של ג’ומלה אין אפשרות לחפש ולהתקין תוספים מלוח הבקרה. לשם כך צריך להתקין הרחבה מיוחדת. אך בשביל להתקין תבנית אין עדיין הרחבה המבצעת את ההתקנה בצורה קלה.

דרופל – לדרופל אין מגוון רחב של תבניות ותוספים. בנוסף אין מערכת חיפוש מלוח הבקרה כמו בוורדפרס. כך שאם רוצים להתקין תבנית או תוסף יש לעשות זאת ידנית.

ישנם מודולים-תוספים כמעט לכל דבר אך ביחס לוורדפרס המגוון מועט במיוחד.

 

מנצח הקטגוריה: וורדפרס

 

תמיכה

אפשרות של קבלת עזרה ותמיכה היא מאוד חשובה למתחילים. לכל אחד יש שאלות, וודאי שלאנשים שזהו האתר הראשון שהם בונים. לכן חשוב מאוד שתהיה תמיכה ומקום בו אפשר למצוא תשובות לשאלות ולקשיים.

וורדפרס – לוורדפרס יש קהילת מפתחים תומכת גדולה וחזקה במיוחד. ניתן למצוא תמיכה בפורומים רשמיים של וורדפרס או בכל פורום מקצועי אחר, העוסק בעיצוב או פיתוח אתרים.

ניתן למצוא מדריכים כתובים או מצולמים בשפע ברחבי הרשת, כך שלכל שאלה או בעיה תמיד ניתן למצוא פתרון.

בנוסף, תמיד ניתן לשכור בתשלום שירותי תמיכה מאנשי מקצוע מכל רחבי העולם באחת מפלטפורמות הפרילנסרים או בפניה ישירה.

ג’ומלה – כמו לוורדפרס גם לג’ומלה יש קהילת מפתחים גדולה ותומכת. בנוסף יש מדריכים באתר ג’ומלה הרשמי שיכולים להיות מאוד יעילים למתחילים.

בשונה מוורדפרס, מציאת איש מקצוע בג’ומלה זו משימה קצת יותר מורכבת וגם כשמוצאים לרוב, התעריף השעתי גבוה יותר.

דרופל – ניתן למצוא אנשי מקצוע שאוהבים לעזור בדרופל ממש כמו בקהילות של ג’ומלה או וורדפרס.  בנוסף גם בדרופל ניתן למצוא תיעודים, מדריכים וסרטונים ברחבי הרשת לכמעט כל בעיה.

לדרופל יש שירות המקשר בין אנשי  מקצוע ולקוחות בשם “דרופל מרקטפלייס”

מנצח הקטגוריה: וורדפרס

 

תמיכה במגוון שפות

לנו בישראל מאוד חשוב שהאתר יהיה מותאם לעברית ולכיוון כתיבה מימין לשמאל. בנוסף עסקים רבים פונים לקהל מקומי ובינלאומי ולכן חשוב להם שהאתר יתמוך בריבוי שפות.

וורדפרס – וורדפרס עשתה עבודה נפלאה בהנגשת הפלטפורמה למגוון שפות. ובלחיצת כפתור אפשר להתאים את וורדפרס ליותר מ53 שפות.

בשביל לבנות אתר בריבוי שפות בוורדפרס צריך תוסף חיצוני. ישנם תוספים חינמיים שעושים את העבודה בצורה טובה ואף כאלה, פרי פיתוח של חברה ישראלית, שיעלו כמה דולרים אבל גם יתנו יותר מכל תוסף חינמי שקיים.

בנוסף הרבה מהתבניות והתוספים הפופולריים מתורגמים למגוון שפות (לעברית קצת יותר קשה למצוא).

ג’ומלה – גו’מלה גם תומכת במגוון שפות ואפילו מגיעה עם מערכת מובנת לריבוי שפות ככה שאין צורך להתעסק עם תוספים נוספים, רק להתחיל לכתוב.

בנוסף תרגום התבניות והתוספים אפשריים דרך לוח הבקרה בקלות יחסית.

 

דרופל – גם בדרופל ניתן להתקין את המערכת במגוון שפות.

מנצח הקטגוריה: שלושת התוכנות תומכות בריבוי שפות

 

אבטחה

אבטחת האתר היא אחד הדברים הכי חשובים כשבונים אתר אינטרנט. אף אחד לא רוצה למצוא את האתר שלו פרוץ על ידי קבוצת האקרים מטורקיה או שסתם הזריקו לאתר קוד שמפיל את האתר.

וורדפרס – בגלל שוורדפרס היא ה CMS הנפוץ ביותר בעולם היא סובלת מהרבה ניסיונות פריצה. לכן מהצד השני ניתן למצוא הרבה מערכות ותוספים שמגבירים את אבטחת המערכת. לוורדפרס יש מנגנון עדכון אוטומטי לתבניות ותוספים, דבר משמעותי כשהעדכון הוא בשל פריצת אבטחה.

בנוסף ניתן לאבטח את וורדפרס על ידי גיבויים אוטומטים, כניסה על ידי שני אישורים ועוד.

גו’מלה – ג’ומלה מאוד דומה בנושא האבטחה לוורדפרס. מלבד עדכון המערכת שתלוי במשתמש ואיננו מתבצע אוטומטית.

בנוסף כמובן שניתן לגבות את האתר על ידי תוסף ייעודי ולחזק את אבטחת האתר.

דרופל – דרופל לוקחים ברצינות את נושא אבטחת המערכת. ישנם פרסומים על פריצות אבטחה באתר הרשמי של דרופל מיד כשהם מתגלים.

ישנה תפיסה שדרופל הינה מערכת מאובטחת יותר, בגלל שכמעט ולא שומעים על אתרי דרופל שנפרצו. אבל זה יכול להיות גם בגלל שהמערכת לא נפוצה כמו וורדפרס וג’ומלה.

מנצח הקטגוריה: שלושת התוכנות בעלות אבטחה גבוהה

 

 

לסיכום

דרופל, ג’ומלה וורדפרס הן מערכות ניהול תוכן מצוינות. ג’ומלה ודרופל מגיעות עם יותר אפשרויות מובנות מאשר וורדפרס. אך וורדפרס טובה מהם בקלות השימוש, קהילות מפתחים עולמית, תוספים ותבניות. לדעתנו מפתחים מתחילים ימצאו את וורדפרס כמערכת הרבה יותר קלה לבניית אתר מג’ומלה ודרופל.

חברות אחסון וורדפרס

חברות אחסון ג’ומלה

חברות אחסון דרופל

Sales vs Marketing: What’s the Difference?

Sales and marketing are two terms that are often used interchangeably in the business world. However, they both play unique roles in helping b...
11 min read
Walter Akolo
Walter Akolo
Hosting Expert

What Percentage of Revenue Should Be Spent on Marketing?

Are you wondering what amount of your business budget should you allocate to marketing? One of the perennial questions that plague entrepre...
9 min read
Walter Akolo
Walter Akolo
Hosting Expert

Blogging Laws & Tips to Legally Protect Your Blog

Blogging is a great way to express yourself and share ideas with people online. But there are rules and laws for blogging. Knowing and followi...
11 min read
Rita Alexander Akekelwa
Rita Alexander Akekelwa
Hosting Expert

How Many Posts Should You Have Before Launching a Blog?

16 to 32 blog posts is the perfect number to write before , which will guarantee 2 to 3 months of your editorial calendar being ready in advan...
7 min read
Sabrina Santiago
Sabrina Santiago
Content writer & manager
HostAdvice.com provides professional web hosting reviews fully independent of any other entity. Our reviews are unbiased, honest, and apply the same evaluation standards to all those reviewed. While monetary compensation is received from a few of the companies listed on this site, compensation of services and products have no influence on the direction or conclusions of our reviews. Nor does the compensation influence our rankings for certain host companies. This compensation covers account purchasing costs, testing costs and royalties paid to reviewers.
Click to go to the top of the page
Go To Top